Jako firma zajmująca się organizacją Ślubów oraz przyjęć weselnych z niepokojem obserwujemy rozwój epidemii, którą niesie za sobą wirus SARS- coV-2. Mając na uwadze zbliżające się uroczystości weselne wielu z Was pragniemy przedstawić kilka podstawowych informacji oraz odnieść się do wiadomości, które można przeczytać w mediach społecznościowych. Na wielu grupach związanych z branżą ślubną można przeczytać wypowiedzi załamanych Panien Młodych, które obawiają się, że goście weselni nie zjawią się na uroczystości. Panika panuje również wśród usługodawców, którzy nie są pewni jak sytuacja potoczy się dalej, lub swoje projekty, mają do wykonania za granicą w obszarze, gdzie jest wysokie zagrożenie choroby.
Wiadome jest, że uroczystość weselna jest ogromnym stresem jak i wydatkiem finansowym dla Państwa Młodych. Potwierdzenie przybycia i podanie ostatecznej ilości gości przeważnie należy zgłosić do miesiąca przed planowanym wydarzeniem. Niestety, biorąc pod uwagę dynamikę rozprzestrzeniania się wirusa, goście weseli, decyzję o nieprzyjechaniu na wesele mogą podjąć z dnia na dzień. Co robić?
Oczywiście w większości dobrze skonstruowanych umów z obiektami weselnymi, zawarte są podpunkty o siłach wyższych i zdarzeniach losowych. Jednak na obecną chwilę skala wirusa w Polsce nie jest, aż tak duża i obecnie ten zapis nie będzie podstawą do rezygnacji z wesela i ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów. Na obecną chwilę został wydany zakaz organizacji wszystkich imprez masowych (wydarzenia gromadzące powyżej 1000 osób)- jednak wesele raczej do takich nie należy. Sytuacja się zmieni, jeśli dany obszar, na którym ma się odbyć wesele zostanie objęty kwarantanną. Wówczas należy bezpośrednio kontaktować się z managerem sali i podjąć stosowne kroki do przełożenia uroczystości weselnej. Jeśli Wasze wesele ma się odbyć w najbliższych dwóch miesiącach miej na uwadze, że przez dynamikę rozprzestrzeniania się wirusa, decyzje o przyjeździe poszczególnych osób mogą być zmienione z dnia na dzień.
Oto kilka głównych powodów, które mają bezpośredni wpływ na organizację przyjęcia oraz przyjazd gości weselnych.
Pierwszym problemem jest fakt, że na weselu pojawi się dużo dzieci oraz osób starszych, które szczególnie są narażone na zachorowanie. Państwo Młodzi jak i sami goście obawiają się, czy przybycie na uroczystość będzie dla nich bezpieczne i czy powinni się zjawić. Kolejnym problematycznym faktem jest przyjazd gości weselnych z zagranicy. Tutaj pojawia się kilka problemów. Pierwszy z nich to odwoływane loty oraz zamknięte lotniska, na które niestety goście nie mają wpływu i z przymusu muszą zrezygnować obecności na przyjęciu. Następnym powodem, dla którego goście odmawiają przyjazdu, to fakt, że granice niektórych państw są zamykane i obawiają się czy będą mogli w odpowiednim terminie wrócić do swojego kraju.
Branża weselna również obawia się o konsekwencje, które niesie za sobą koronawirus. Istotną kwestią są usługodawcy np. fotografowie, którzy ze swoimi parami jeżdżą po całym świecie. Pary Młode obawiają się utraty usługodawcy lub braku możliwości przyjazdu danej osoby i wykonania swojej pracy. Natomiast managerowie obiektów weselnych obawiają się o transport i dostawy odpowiednich produktów spożywczych, które są niezbędne do wykonania danego menu weselnego.
A teraz kilka praktycznych wskazówek:
Kto bezwzględnie nie powinien przyjeżdżać na uroczystość Ślubu oraz wesele?
- osoby, które miały kontakt z osobami zarażonymi
- osoby, które są przeziębione lub niedawno przechodziły grypę
- osoby o obniżonej odporności (osoby przewlekle chore)
Przypominamy również najistotniejsze objawy koronawirusa. Objawy te mogą symbolizować zarówno przeziębienie, grypę jak i zarażenie wirusem.
- gorączka
- kaszel
- duszność
- trudności w oddychaniu
Nie ma możliwości rozróżnienia tego bez wykonania badań laboratoryjnych. Więc jeśli zauważyłeś u siebie lub u bliskiej osoby takie objawy koniecznie w pierwszej kolejności skontaktuj się z Państwową Inspekcją Sanitarną.
Podsumowując przede wszystkim należy zachować spokój i podejść do tematu rozsądnie. Pozostawmy gościom weselnym wolną rękę, jeśli chodzi o decyzję przyjazdu na wesele i nie naciskajmy zbyt mocno, co gorsza nie obrażajmy się na nich. Należy uszanować ich decyzję biorąc pod uwagę troskę każdego o własne zdrowie. Nie ma powodów, aby odwoływać i rezygnować z wesela czy to ze strony Państwa Młodych czy to ze strony usługodawców. Należy również obserwować rozwój sytuacji i być na bieżąco z zaleceniami, które wydaje Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Aneta