Live 05.04.2020 Ślubne zarządzanie kryzysowe. Opal Dance & Moments Wedding Planner

Live 05.04.2020 Ślubne zarządzanie kryzysowe. Opal Dance & Moments Wedding Planner



1.Czy odwoływać wesela majowe i czerwcowe? Co z weselami w lipcu? 2. Jak przygotować plan B? Od czego rozpocząć proces przekładania wesela? Kiedy można informować gości? 3. Czy organizować wesele w tygodniu? 4. Co z zaliczkami / zadatkami? 5. Co z grawerem na obrączkach? 6. Co zrobić z suknią ślubną, jeśli wesele miało być w lecie a zostało przełożone na zimę? 7. Czy ślub w zimie to dobry pomysł? 8. Co z ważnością dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa?

1.Czy odwoływać wesele majowe i czerwcowe? Co z weselami w lipcu?

Cały czas obserwujemy wzrost zachorowań więc na obecną chwilę nic nie wskazuje na to, aby obostrzenia, które są obecnie zostały zniesione. Szczyt zachorowań dopiero przed nami więc pandemia nie wygaśnie do maja. Majowe wesela raczej się nie odbędą i należy je przełożyć.  Terminy czerwcowe i lipcowe jeszcze są pod znakiem zapytania. Z ostateczną decyzją należy poczekać do końca kwietnia/ początku maja. Dla terminów lipcowych i czerwcowych warto przygotować plan B. 

2. Jak przygotować plan B? Od czego rozpocząć proces przekładania wesela? Kiedy można informować gości?

Głęboki oddech i spokój. Cały proces warto rozpocząć od rozmowy pomiędzy sobą. Para Młoda powinna na spokojnie usiąść i przeanalizować sytuację. Warto również porozmawiać z rodzicami i wytłumaczyć im zaistniałą sytuację. Bardzo ważne jest również zebranie wszystkie dokumenty i umów, które Para Młoda podpisywała z obiektem i usługodawcami.  Należy te umowy przeanalizować i wyciągnąć z nich najważniejsze informacje. 

Plan B to rezerwowy termin Ślubu, dzięki któremu, jeśli nie odbędzie się on w terminie czerwcowym lub lipcowym Para Młoda może spać spokojnie, ponieważ ma zarezerwowany dodatkowy termin. 

A o tym jak zmienić datę Ślubu i jakie kroki należy podjąć napisaliśmy osobny artykuł. Znajdziecie tam wszystkie najważniejsze informacje i krok po kroku przejdziecie przez proces przekładania terminu Ślubu. 

https://moments-planner.pl/konsultant-slubny-blog/jak-zmienic-termin-slubu/

3. Czy organizować wesele w tygodniu? 

Jak najbardziej. Organizacja wesela w środku tygodnia nie zawsze oznacza mniejszą frekwencję. Na zachodzie to bardzo popularne i może właśnie ta sytuacja pozwoli na zwiększenie popularności terminów w środku tygodnia. Szukajmy również terminów w okolicach świąt wolnych od pracy. Zalety organizacji wesela w tygodniu to niższe ceny w obiektach oraz większa dostępność terminów u usługodawców.

4. Co z zaliczkami / zadatkami? 

Zasada jest następująca: zaliczka jest zwrotna, zadatek bezzwrotny ALE...w  obecnej sytuacji, kiedy żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności za odwołanie terminu w artykule 394 Kodeksu cywilnego możemy przeczytać następujące zdania:

"§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

"§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony."

 A co, jeśli podwykonawca chce podnieść ceny? Ma do tego prawo, jeśli przekładamy wesele na przyszły rok a w umowie znajduje się zapis o inflacji. Wzrost cen nie może być większy niż 10%. Pamiętajmy, że to umowa jest najważniejsza i to ona reguluje wszystkie kwestie finansowe.  Warto również dokładnie przeczytać aneks do umowy, który Para podpisuje przy zmianie terminu, ponieważ może się różnić od pierwotnej wersji. 

5. Co z grawerem na obrączkach?

Grawer odłóżmy w czasie i wykonajmy go, jeśli wszystko wróci do normy a nowy termin zostanie potwierdzony. Grawer zawsze możemy wykonać w późniejszym czasie a nawet po Ślubie.  Jeśli już ktoś wykonał grawer, a data Ślubu została zmieniona, może się udać do jubilera w celu poprawy i odnowienia. 

6. Co zrobić z suknią ślubną, jeśli wesele miało być w lecie a zostało przełożone na zimę?

Jeśli wesele zostało przełożone na zimę, a suknia była szyta na lato, należy dokonać odpowiednich zmian np.: doszyć dłuższe rękawy, dokupić futerko ślubne lub zmodyfikować suknię tak by nie zamarznąć w czasie ceremonii. Ostatnio popularne stały się dłuższe etole ślubne, które zasłaniają ramiona i dodatkowo chronią przed zimnem. 

Warto poprosić salon sukien ślubnych, aby przechował suknię i odświeżył ją przed Dniem Ślubu. To samo poczyńmy z garniturem. Jeśli salon nie wyrazi na to zgody, przechowajmy suknię w bezpiecznym, suchym miejscu. Pod żadnym pozorem nie przechowujemy sukni bez pokrowca lub w nasłonecznionym miejscu. 

Należy również mieć na uwadze ewentualne zmiany wagi (schudnięcie/ przytycie). Na około miesiąc lub dwa przed Ślubem powinniśmy skontaktować się z salonem i przymierzyć suknię i na nowo ją dopasować. Jeśli mowa już o ubiorze to to jest dobry moment na kupno butów ślubnych i rozchodzenie ich. Unikniemy wtedy niechcianych nieprzyjemności w czasie zabawy. 

Jeżeli ktoś marzył o ślubie plenerowym to jest możliwe do wykonania jednak nie jest to komfortowe. Jeśli mówimy tutaj o ślubach w sali weselnej to jak najbardziej takie śluby są również magiczne i atmosfera świąteczno- sylwestrowa jest dodatkowym atutem. W celu uzyskania większej ilości inspiracji i wiedzy dotyczącej zimowego Ślubu zapraszamy na nasz poprzedni artykuł: 

https://moments-planner.pl/konsultant-slubny-blog/zimowy-slub-czy-warto/

8. Co z ważnością dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa?

Wszystkie dokumenty muszą być ważne w dniu Ślubu. Urzędy Stanu Cywilnego nie przyjmują interesariuszy i jeżeli Para nie złożyła jeszcze dokumentów do USC, obecnie nie może tego zrobić.  Ponadto urzędy obecnie nie wydają dokumentów związanych z brakiem przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Obecne dokumenty jakie są obsługiwane to: dokumenty związane z urodzinami i zgonem. Cała reszta dokumentów jest wstrzymana, aż do ustabilizowania sytuacji. Przypominamy również, że zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa jest ważne przez okres 3 miesięcy od daty jego wydania. Jednak samo zapewnienie, które zostało złożone w czasie podpisu wniosku jest ważne przez okres 6 miesięcy od daty ich złożenia przez obie osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo. Wydawanie dokumentów kościelnych są zależne od proboszcza danej parafii. Ważnosć metryki chrztu z wpisem o udzielonym sakramencie bierzmowania jest aktualne przez 3 miesiące.

Podsumowując:

 

poprzednia wiadomość | powrót do listy | następna wiadomość

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

*na wszystkie maile staramy się odpowiadać do 24h.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.